برای اندازه گیری میزان هموگلوبین اشباع شده با اکسیژن در بافت های محیطی بدن از این دستگاه استفاده می شود. دستگاه های پالس اکسیمتر به دو نوع انگشتی و ثابت موجود می باشد. پالس اکسیمتر رومیزی «Jerry-T» از انواع پالس اکسیمترهای ثابت است که دارای قابلیت اندازه گیری پارامترهای دما، SPO2 ،Pulse Rate می باشد. این نوع پالس اکسیمتر دارای باتری قابل شارژ بوده و می تواند تا ۵ ساعت به طور مداوم کار کند. همچنین از طریق کابل USB قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارد. از طرفی شما می توانید به راحتی تمام پارامترهای آن را تنظیم نمایید که این ویژگی سبب تمایز jerry-T با jerry-lll شده است. پالس اکسیمتر رومیزی جهت استفاده ی بزرگسال، اطفال و نوزاد کاربرد دارد.

 

قسمت های اصلی دستگاه:
  • پروب پالس اکسیمتر
  • مانیتور
این دستگاه از یک سنسور نوری تشکیل شده است که بر روی شریانچه های نبض دار قرار گرفته(معمولا روی انگشت اشاره شخص) و در یک طرف، دو LED به عنوان فرستنده قرار گرفته است که ۲ موج نور قرمز با طول موج ۶۶۰ نانومتر و مادون قرمز با طول موج ۹۳۰ نانومتر انتشار می دهد. نور قرمز رنگ توسط هموگلبین که رنگ طبیعی آن آبی است جذب شده و مادون قرمز توسط اکسیژن ترکیبی با هموگلوبین(HbO2) جذب می شود. در واقع دو نوع طول موج توسط این دو LED که فرستنده هستند فرستاده می شود. در طرف دیگر یک گیرنده یا در اصطلاح یک فتودیود قرار دارد که وظیفه آشکارسازی نور عبوری از بافت را دارد. این نور توسط گیرنده بر حسب میزان شدت نور به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می شود در واقع این سیگنال ورودی دستگاه و برد های الکترونیکی و میکروپروسسورهاست که بعد از محاسبات توسط این مدارات مقدار اندازه گیری شده اشباع اکسیژن خون تعیین می گردد. البته برخی از مدل های دستگاه پالس اکسی متر به گونه ای است که توسط کابلی که برای آشکار سازی سیگنال ECG تعبیه شده می تواند این سیگنال را نیز نشان دهد.
توضیحات تکمیلی

برای کنترل تعداد ضربان قلب با دستگاه پالس اکسیمتر بهتر است ضمن استفاده از پالس اکسیمتر انگشتی یا پالس اکسیمتر ثابت حتما نبض بیمار برای دریافت اطلاعاتی در مورد ضربان نبض کنترل شود. ضمن اینکه دستگاه پالس اکسیمتر ممکن است در اثر عواملی چون لرزش، درجه حرارت محیط و یا کاهش شارژ دچار نوسان شده و تعداد نبض را غیر واقعی نشان دهد.